Archi.cz

Architektura

Projekty        O nás        Škola        Kontakt

Hala a školy v Luži
Přístavba prvního stupně základní školy, novostavba základní umělecké školy a novostavba víceúčelové sportovní haly pro město Luže.
Přístavba školy je napojená v lince, tvoří „prodlouženou ruku“ staré budovy. Přízemí dvojpodlažního přístavku je věnováno aktivitám mimo vyučování a slouží pro novou i starou část školy. Je zde školní jídelna s kuchyní, školní/veřejná knihovna a družina. Součástí je i zahrada propojitelná s vnitřky, děti tak mohou jíst nebo se vzdělávat na čerstvém vzduchu. Vyvýšené horní podlaží je věnováno mladším žákům 1-5. tříd. Mezi postranními učebnami navrhujeme široký chodbový prostor prosvětlovaný skrze střechu. Toto území slouží k přestávkovému vyžití, hrám, nadechnutí, budou zde venkovní atria s rostlinami, průhledy do nižších podlaží a do stran.
Víceúčelová sportovní hala s rozměrem hřiště 40x20m vyhovuje parametry většině běžných sportů a předpisům nižších ligových soutěží. Objem budovy je z poloviny zapuštěn do země. Diváci tak přichází na vyvýšený ochoz haly přímo z úrovně terénu. Halu lze tedy pro návštěvníky zcela funkčně i opticky propojit s vnějškem, a také ji přirozeně odvětrat a prosvětlit. Na střeše budovy se rozléhá venkovní hřiště s umělým povrchem a diváckou tribunou. Zázemí sportovců je společné pro kryté i střešní hřiště.
Základní umělecká škola. Všechny nástrojové učebny vyčleněny mimo hlavní objem domu. Jsou přikryty zeminou, která je zvukově i tepelně izoluje od okolí. Tento „kopeček“ opticky snižuje výšku budovu a vymaňuje dům z plochosti okolních polí. Ve spodním podlaží je kromě učeben navržena malá scéna s hledištěm pro cca 80 osob, vrchní podlaží jsou věnována výuce teorie, tanci, hudebním souborům a výtvarné výchově.
autorský tým
David Kraus, Pavel Nikl
klient
město Luže
typologie
veřejné sály, sport, škola
lokalita
Česká republika, město Luže
podlažní plocha
4 940,00  m2